Uzależnienie – mostem na “tamten” świat

Uzależnienie – mostem na “tamten” świat

Warto posłużyć się słowami współczesnej literatury, niezwykle trafnie, bez znieczulenia opisującej trudną rzeczywistość, od której często odwracamy wzrok; nazywa po imieniu – bez cudzysłowia i eufemizmów – te elementy życia, które staramy się skrzętnie ukryć przed innymi i samymi sobie. UZALEŻNIENIE: NARKOMANIA, ALKOHOLIZM, LEKOMANIA….. Jak to jest:

“[…] Tak to jest. Do pewnego momentu nałóg, branie, przyjmowanie czy robienie czegokolwiek, co akurat jest przedmiotem uzależnienia, daje się kontrolować. Zabawa jest ekscytująca, dostarcza sporej dawki adrenaliny, tak jak kroczenie między budynkami na cienkiej stalowej lince. Wieczorem – ustalona dawka, która z czasem nieznacznie się powiększa, ale wciąż jest kontrolowana, no i wciąż jest tylko o jednej godzinie, czyli czynnik czasu zostaje pod kontrolą. Potem bywa różnie. Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli wciąż jest w miarę spokojnie i przewidywalnie, to zwiększa się częstotliwość. Najpierw trzeba dołożyć jeszcze coś z rana, choćby jakieś benzodiazepiny na uspokojenie, potem coś kolejnego bliżej środka dnia. W końcu i tak wszystko się zawali, ale może to potrwać nawet dosyć długo. Jeśli rzeczywistość zaczyna rzucać kłody pod nogi, wtedy sprawy gwałtownie nabierają tempa, bo nagle wszystko wymyka się spod kontroli. Nie ma już pór brania, środków uspokajających, kombinowania. Tyczka do balansowania na cienkiej stalowej lince nad przepaścią, którą jeszcze przed momentem trzymało się w rękach, nagle z nich wypada, chwilę jeszcze oniemiałym stoi się na lince, która napręża się i kurczy, a potem…
Monika obudziła się gwałtownie: kompletnie się nie orientowała, gdzie jest. Do tego jeszcze nie widziała zbyt wyraźnie, oczy zaszły mgłą, może zaropiały. Ile czasu minęło? Odwieczne pytanie, po którym przychodzi mdląca fala przerażenia. Co dalej? Gdzie jestem? Co zrobiłam od wtedy, czyli od kiedy, do teraz, czyli…?[…]”

ibidem: Igor Brejdygant, Układ, Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o., Wydanie I, 2019 r.

Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin

aktywni seniorzy, program senior 60+, program aktywizacji seniorów

Punkt konsultacyjny – program współfinansowany ze środków budżetowych Urzędu Miasta Częstochowy