Kawa to tylko pretekst

Kawa to tylko pretekst

Przy kawie najlepiej się rozmawia

W ostatnią sobotę (14.10.2018 r.) jak zwykle gościliśmy przy Skwerze Orląt Lwowskich i częstowaliśmy Częstochowian kawą, która ma wartość jednego uśmiechu. Aura pełna słońca, ciepła i drzew kapiących złotem, zachęciła mieszkańców do wypraw za miasto, jednak Ci, którzy zostali odwiedzili nas, by pogadać o swoich problemach.
Nasza akcja „Kawa za jeden uśmiech” ma w założeniu dotarcie z wczesną profilaktyką alkoholową do osób, które dopiero zaczynają pogrążać się w uzależnieniu. Wydawało by się, że większość z nich będą stanowiły osoby młode, dopiero wkraczające w dorosłość, czy nawet w wiek młodzieńczy i mające trudność z odnalezieniem się w nowej sytuacji, nie potrafiące wyznaczać trzeźwej drogi swojego życia. Tymczasem wśród naszych gości znaleźli się panowie, którzy po stracie najbliższych – żon, rodziców, będąc już wieku mocno dojrzałym, nie mogąc sobie poradzić z samotnością, poczuciem opuszczenia, być może nawet depresją, zaczęli szukać pomocy wśród kompanów, którzy proponują łatwą formę „terapii” – kieliszek, w najlepszym wypadku wódki, a najczęściej tzw. „ślepotki”. Zdają sobie sprawę z równi pochyłej, po której zaczynają kroczyć. My proponujemy im rozmowę, uzyskanie innego spojrzenia na ich sytuację, w końcu pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną.
Wychodzenie w przestrzeń publiczną, danie ludziom możliwości zwierzenia, rozmowy, normalnego, empatycznego kontaktu z drugim człowiekiem okazało się strzałem w dziesiątkę. Widzimy to, za każdym razem kiedy częstujemy naszą „Kawą za jeden uśmiech „.
 Program finansowany z budżetu Urzędu Miasta Częstochowy

A tu można obejrzeć wszystkie nasze „Kawy”