Europejski Protest Przeciwko Narkotykom I Przemocy

Europejski Protest Przeciwko Narkotykom I Przemocy

100% przeciwko narkotykom i przemocy

Tegoroczny październik rozpieszcza nas pogodą i pozwala na organizowanie fantastycznych imprez plenerowych. Po raz kolejny, tym razem w piątkowe południe, rozgościliśmy się na Skwerze Orląt Lwowskich, gdzie namawialiśmy przechodniów do uczestnictwa w proteście przeciwko narkotykom i przemocy, w ramach XIV Kampanii Białych Serc – realizowanej w ramach programu “Stop Iluzji – profilaktyka uzależnień od narkotyków i środków psychoaktywnych w praktyce“. Wielu z nich z ochotą przyłączyło się do nas przyklejając serduszka (wykonane metodą origami) do wielkiego białego serca oraz podpisując hasło: “100% dla życia – 100% przeciwko narkotykom”. Wszystkich częstowaliśmy ciasteczkami – sercami 🙂 W czasie imprezy Prezes odczytywał fragmenty “Pamiętnika narkomanki” Barbary Rosiek, namawiając przechodniów by się do Niego dołączyli – niektórzy dali się namówić 🙂 , stając się w ten sposób współtwórcami naszego przedsięwzięcia. 
Zaskoczył nas tak liczny odzew. Wielu z przechodniów wdawało się z nami w dyskusje na temat zła, jakim są narkotyki, a w ostatnim czasie, przede wszystkim dopalacze. Opowiadali nam, jak często i jak wielu widzą młodych ludzi, właśnie w okolicach Alei Pokoju, będących najprawdopodobniej pod wpływem dopalaczy, lub je zażywających. Swoją złość na tą sytuację wyrażali zarówno starsi jak i młodzi ludzie, to naprawdę budujące. 
Niektórzy z przechodniów zwierzali nam się ze swoich doświadczeń z narkotykami i z tego jak udało im się wyjść z nałogu, często przy wsparciu najbliższych. Jedna Pani w średnim wieku opowiadała o przemocy, jakiej doświadczała w dzieciństwie, w swojej rodzinie. Była przekonana, że gdyby wtedy miały miejsce tego typu akcje, uświadamiające społeczeństwo, że przemoc jest złem, zwłaszcza ta wobec dzieci, to Jej dorosłe życie wyglądałoby zupełnie inaczej.
Protest pokazał nam, jak wielki sprzeciw wśród społeczności rakowskiej jest wobec narkotyków. Jak duży jest brak przyzwolenia na tego typu zachowania i potrzeba walki z tym zjawiskiem.  
Piątek okazał się fantastyczny, a relacje z uczestnikami naszej imprezy jak zwykle bezcenne. 
Do zobaczenia za rok !
P.S. Dziękujemy za odwiedziny Naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy Pani Grażynie Stramskiej-Świerczyńskiej.
 Program finansowany z budżetu Urzędu Miasta Częstochowy