Zdrowie psychiczne – zdrowe życie

Zdrowie psychiczne – zdrowe życie

Balans, równowaga, harmonia

To elementy, które są niezbędne do zdrowego życia, a których w dzisiejszym świecie wielu ludziom bardzo brakuje, lub po prostu o nich zapominają.
31 października zainaugurowaliśmy program pod nazwą”Zdrowie psychiczne – zdrowe życie“. Postanowiliśmy w kolejnych odsłonach, które chcemy realizować wychodząc w przestrzeń uliczną, zwracać uwagę ludzi na te aspekty codzienności, które mogą przyczynić się do prowadzenia higienicznego, pod względem psychicznym, życia. 
W środę tematem przewodnim była dieta. Rozmawialiśmy z przechodniami o istocie zbalansowanego jadłospisu, zwracaniu uwagi na dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości mikroelementów, kwasów tłuszczowych omega-3, witamin z grupy B, pierwiastków – magnez, cynk, potas oraz ich wpływie na nasze samopoczucie psychiczne, a nawet poziom intelektualny. Ponadto dyskutowaliśmy o pożywieniu, które jest źródłem tych substancji oraz szkodliwości żywności wysoko przetworzonej, pozbawionej wartościowych dla naszego organizmu oraz naszej psychiki składników dietetycznych.
Zostaliśmy mile zaskoczeni już na samym początku naszej akcji, kiedy to podeszła do nas licealistka i podziękowała za zorganizowanie publicznej rozmowy na temat zdrowia psychicznego. To było niesamowite, że tak młoda osoba zdaje sobie sprawę z istoty tematu i potrzeby przełamywania tabu, które jeszcze w społeczeństwie funkcjonuje. Fajnie, bo zrobiła zdjęcie naszego plakatu “Zdrowie psychiczne- zdrowe życie” wykonanego na jeansowym materiale 🙂 Tym akcentem rozpoczęliśmy nasze ponad 3-godzinne spotkanie z mieszkańcami Rakowa. Zainteresowanie było duże, zwłaszcza osób, które szukały pomocy w związku z problemami związanymi z depresją – szczególnie starsze panie. Niektórzy chcieli tylko porozmawiać o swoich problemach, napić się z nami kawy, skosztować ciasta dyniowego. Oczywiście przyjmowali broszurki na temat związku diety z kondycja psychiczną, ale twierdzili, że ta rozmowa już im pomogła, wystarczyła. Prawdopodobnie nie na długo, jednak już wiedzą gdzie mogą nas znaleźć i porozmawiać z naszymi specjalistami.
Fantastyczny był udział Pana Stanisława, który prowadzi w Stowarzyszeniu piątkowe spotkania w ramach programu “Nasze podwórko – Alians/Dialog międzypokoleniowy senior-junior”. Był niezwykle aktywny i prowadził długie rozmowy nie tylko z seniorami ale nawet z juniorami 🙂 Bardzo się cieszymy, że w nasze akcje włączają się uczestnicy innych programów realizowanych w Stowarzyszeniu. No własnie, nie możemy zapomnieć o Romanie! Roman był, pomagał w rozkładaniu sprzętów i rozmawiał z naszymi stałymi gośćmi – osobami zagubionymi, często wykluczonymi społecznie.
Znowu przekonaliśmy się, jak ważny i potrzebny jest dialog z ludźmi ot tak – na ulicy, w niezobowiązujących okolicznościach. Przyjście do nich, a nie czekanie na nich w pomieszczeniach, gabinetach, za biurkiem. 
Kolejne spotkanie w ramach programu “Zdrowie psychiczne – zdrowe życie” już niedługo, pod hasłem aktywności fizycznej.
 Program finansowany z budżetu Urzędu Miasta Częstochowy.