Stop Iluzji! Ćpaj Sztukę!

Stop Iluzji! Ćpaj Sztukę!

11 czerwca ChSD Jozue zorganizowało kolejną imprezę edukacyjną z elementami happeningowymi, której celem była profilaktyka narkomanii wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Podczas plenerowych spotkań z mieszkańcami Częstochowy, staramy się pokazać radość życia, wspólnego spędzania czasu, pobudzić dzieci i młodzież do poszukiwania własnego sposobu na wyrażanie swojej osobowości, pasji, zainteresowań, własnego ego, bez sięgania po używki. My propagujemy sztukę, bo wierzymy, że malować każdy może. To fantastyczny sposób terapeutyczny na opowiedzenie własnej historii, pokazanie emocji i tego co nam w duszy gra, bądź co nas gnębi. Dzieciaki malowały, ale nie tylko. Dorośli też chętnie sięgali po pędzel, przełamując wstyd, otwierając sią na nowe doświadczenia. Szczególnie ujmujący był młody lekarz z Ukrainy – Mikołaj, który namalował czerwoną chmurę w czarnej otoczce – wymowne, a jednak rozmowa podczas tworzenia, zakończyła się uściskiem, uśmiechem. Rozmawialiśmy również z matkami, które nie radzą sobie z uzależnieniem swoich dorosłych dzieci, szukają winy w swoim postępowaniu, że robią za mało, niewystarczająco się starają. Smutne, ale takim rodzicom staramy się pomóc, informując o miejscach, w których mogą otrzymać profesjonalną pomoc i wsparcie.
Podczas naszych imprez uczulamy rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży na nowe źródła narkotyków, środków odurzających, którymi niejednokrotnie są dostępne bez recepty leki: na alergię, syropy p/kaszlowe, tabletki p/bólowe. Trudno uwierzyć, ale nastolatkowie są przekonani, że z podpasek i tamponów można pozyskać substancje halucynogenną zawierająca chlor! Ostatnio donoszono o śmierci dziewczyny, która narkotyzowała się dezodorantem. Zagrożenia są wszędzie, często tam gdzie się ich nie spodziewamy. Ograniczone środki finansowe, dostęp do informacji internetowych, mediów społecznościowych, ułatwiają nastolatkom poszukiwanie nowych, tanich, łatwodostępnych metod odurzania. Stanowią one jednak poważny problem dla oddziałów toksykologicznych, bowiem najczęściej okazują się trudnymi do zidentyfikowania substancjami chemicznymi. Podjęcie działań odtruwających staje się więc skomplikowane i może się okazać spóźnione.
Zwracamy również uwagę na objawy, jakie mogą towarzyszyć przyjmowaniu środków odurzających. Rodzice powinni być skoncentrowani i wyczuleni na nietypowe zachowania swoich dzieci, podopiecznych, co pomoże odpowiednio szybko podjąć odpowiednie działania.
Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej i zapraszamy na kolejna imprezę, o której będziemy powiadamiać na naszym koncie na Facebooku.

aktywni seniorzy, program senior 60+, program aktywizacji seniorów
Program jest finansowany ze środków
budżetowych Urzędu Miasta Częstochowy


Impreza została wsparta przez firmę ECOstand

Dron był obsługiwany przez Kamila Terkę (kontakt przez ChSD Jozue)

Stop Iluzji! Ćpaj Sztukę!

Obraz 1 z 38

Malowanie przeciw narkotykom