Punkt informacyjno – adaptacyjny dla uchodźców z Ukrainy

Punkt informacyjno – adaptacyjny dla uchodźców z Ukrainy

8 marca przywitaliśmy w Częstochowie 4 Panie z Ukrainy i psa. Matkę z dwiema córkami z Kijowa i Panią ze Lwowa: Nadię, Olhę, Irynę, Oksanę oraz Bonifacego . ChSD Jozue przy ogromnej współpracy z firmą prywatną oraz osobami o wielkim sercu, przygotowały w ciągu kilku godzin dla zmęczonych, wystraszonych uchodźczyń mieszkanie, które wspólnie wyposażyliśmy w łóżka, stoły, krzesła, dywany, pościel. Zaopatrzona została lodówka, zakupione niezbędne kosmetyki, chemia, a nawet bielizna. Dostarczone zostały ubrania. W ciągu kolejnych kilku godzin Panie zostały zapisane na kurs języka polskiego, organizowanego przez Fundację dla Rozwoju, a najmłodsza dziewczynka, która w Ukrainie trenuje taekwondo, od najbliższego tygodnia będzie mogła kontynuować w Częstochowie treningi. Panie są pod naszą stałą opieką, mogą liczyć na wsparcie w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości, zarówno tej formalnej, urzędniczej, jak i społecznej oraz kulturowej. Obecnie przygotowujemy możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej, a także rehabilitacyjnej. To wszystko udało się zorganizować dzięki kooperacji ngo, sektora prywatnego i indywidualnego współdziałania Częstochowian.
Czekamy również na spec ustawę, która powinna uruchomić możliwość pomocy uchodźcom w ramach Powiatowo – Miejskiego Centrum Integracji Społecznej Jozue.
Wsparcie w naszym Punkcie informacyjno – adaptacyjnym dla uchodźców z Ukrainy (ul. Gaczkowskiego 15a, tel. 512 154 124) oferujemy kolejnym osobom, które potrzebują przewodnika i asystenta w załatwianiu niezbędnych formalności, poszukiwaniu pracy, aklimatyzacji społecznej, socjalnej, bądź innej pomocy.

Panie z Ukrainy i pies